poniedziałek, 8 kwietnia 2013

saga o śmieciach - ciąg dalszy, dziś kilka porad


Gminy przejmują obowiązek zagospodarowania odpadów powstających na ich terenie od dnia 01.07.2013. Jeżeli do 30.06.2013 nie wypowiesz umowy firmie aktualnie wywożącej odpady z Twojej posesji będziesz płacił zarówno podatek do gminy jak i firmie dotychczas Cię obsługującej.

Pamiętaj! Opłata do Gminy nie jest dobrowolna! To jest zapis obowiązkowy i nie możesz wybrać samodzielnie podmiotu odbierającego odpady. Zarówno opłaty jak i normy ilości produkowanych odpadów postanowi za Ciebie Urząd Gminy!

Gminy przyjmują różny sposób zbierania odpadów. Niemniej jednak podstawowym elementem każdego systemu zbierania odpadów jest posiadanie pojemnika na odpady niesegregowane. W zależności od ilości osób przebywających na terenie nieruchomości wielkość pojemnika może być różna dla 3-4 osobowej rodziny będą to pojemniki o pojemności 110, 120 lub 240 litrów, odbierane co 2 tygodnie lub 2 razy w miesiącu (to może oznaczać, że czasami przerwy pomiędzy odbiorami będą większe niż 2 tygodnie).
Odpady segregowane będą zbierane do pojemników opróżnianych zazwyczaj raz w miesiącu lub do worków odbieranych również raz w miesiącu. Zazwyczaj będą 2-3 kolory worków/pojemników – zielony/biały na szkło kolorowe i białe, niebieski na papier, szary na metale, żółty na plastik. Kolory worków i rodzaj zbieranych do nich odpadów w każdej gminie może być inny.
Dowiedz się czy Twoja gmina pomaga w zaopatrzeniu nieruchomości w pojemniki. Nie może co prawda sprzedać ci pojemnika, ale może w porozumieniu z producentem zapewnić na terenie gminy dystrybucję pojemników po atrakcyjnych cenach.

Najpierw zaopatrz się w odpowiednie pojemniki i/lub w worki. Sprawdź kto, gdzie i jak będzie worki dystrybuował i czy będą one płatne. Następnie zorientuj się w uchwale Rady Gminy czy odpady musisz w odpowiednim dniu wystawić przed nieruchomość, czy wystarczy zapewnić dostęp do pojemników na terenie posesji.
UWAGA! W powyższy sposób pozbędziesz się z nieruchomości odpadów niesegregowanych w pojemnikach oraz segregowanych takich jak: papier, szkło, plastik, metal. Inne śmieci takie jak baterie, żarówki, sprzęt AGD i RTV, meble musisz samodzielnie dostarczyć do punktów selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy. Gmina może też raz w roku zorganizować odbiór odpadów typu AGD, RTV, meble – trzeba je wówczas wystawić przed nieruchomość .

Sprawdź do kiedy jesteś zobowiązany złożyć deklarację dotyczącą wysokości opłaty za wywóz odpadów z Twojej nieruchomości. Zazwyczaj deklaracje będą składane do końca I kwartału 2013 aby gminy zdążyły zorganizować wszystko do 01.07.2013. Opłata jest naliczana w różny sposób, ale najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest stała stawka ryczałtowa od osoby. W deklaracji musisz zadeklarować czy będziesz zbierał odpady w sposób selektywny (segregacja) czy też nie gdyż od tego zależy wysokość ryczałtu.
UWAGA! W deklaracji nie podajesz liczby osób zameldowanych w danej nieruchomości tylko ilość osób w niej przebywających i produkujących odpady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz